22

WINDOWS DO BREZNA

Autor(i)
Ing.arch.Marek Ganz
Ateliér
Atrium architekti
www.atriumstudio.sk
Miesto/lokalita
Banisko 274/2, 977 01 Brezno, Slovensko
Odhadovaná cena
3 000 €
WINDOWS DO BREZNA

Brezno je metropolou regiónu Horehronia. Územím mesta ako jedna z dominánt preteká rieka Hron, zo severnej strany ho lemuje mohutná hradba Nízkych Tatier a z juhu zasa rozsiahle úpätia Slovenského Rudohoria. Nakoľko je mesto priam v náruči nádhernej prírody, je skoro nutné to vyzdvihnúť a vytrhnúť z moci každodenného stereotypu, kde sa dostávame do pozície, kedy si svoje okolie už ani nevšímame napriek jeho hodnotám.
Projekt WINDOWS DO BREZNA je súbor jednoduchých stavieb (architektonických diel) ľubovoľne rozmiestnených po okolitých kopcoch a lúkach , ktoré ponúkajú unikátne výhľady na Nízke Tatry, Slovenské Rudohorie ako aj na mesto samotné. Stavby sú z masívnych drevených hranolov pospájaných do rámov prostredníctvom tradičných tesárskych spojov (čap/dlab) umiestených za sebou v rastri, ktoré vytvárajú pomyselné okno. Konštrukcia „windows“ je z vnútornej strany obložená obalovou preglejkou a objekt je založený na dvoch základových pásoch kolmo na rám alebo oceľových pilótach.
Keď sa návštevník ocitne v okne, jeho steny eliminujú všetky nežiaduce a rušivé elementy a človek tak môže nasávať pohľady, ktoré sa za oknom naskytnú. Taktiež ide aj o formu prístrešku vo voľnej prírode, ktorý poskytuje úkryt a nerušené rozjímanie sa aj za nepriaznivého počasia.

Poloha na mape